Anasayfa

Fuel Oil

konteyner2.jpg

1. PROGRAM

Programın Amacı

LabKar Programının amacı yasa koyucunun belirlediği analizlerin çevrimlere katılan laboratuvarlar tarafından standarda uygun olarak yapılmasını sağlamaktır. Fuel oil programının amacı ise fuel oil numunelerinde analiz yapan akaryakıt laboratuvarlarına fuel oil karşılaştırma programı sağlamaktır. Bu program kapsamında katılımcı laboratuvarlara yılda bir defa fuel oil numunesi gönderilir ve analiz sonuçlarına göre laboratuvarların performansları değerlendirilir.

Programa Katılım

Programa katılım için katılımcı laboratuvarın program için belirlenen analizlerden en az bir tanesini yapabiliyor olması, LabKar Programı katılım ücretini ödemesi ve LabKar Program Sözleşmesi'ni kabul etmesi gereklidir.

Program Organizasyonu

Program tek çevrimden oluşur ve web sayfasında duyurulan tarihlerde düzenlenir.

Zaman Çizelgesi

Numuneler Nisan ayında katılımcı laboratuvarlara ulaştırılmak üzere kargoya verilir. Numunelerin gönderildiği tarih, veri sistemine analiz sonuçlarının son giriş tarihi ve çevrim sonuç raporunun yayınlandığı tarih katılımcılara e-posta aracılığı ile bildirilir.

İnternet sayfasında çevrimlerle ilgili yayınlanan planlanan tarihlerden 5 iş günü sapma olması durumunda katılımcılara e-posta ile bilgilendirme yapılır ve bilgilendirme metni sayfadaki “Duyurular” kısmında da yayınlanır.

Homojenite ve Stabilite Analizleri

Fuel Oil numunelerinde homojenite ve stabilite değerlendirmesi, ODTÜ Petrol Araştırma Merkezi Laboratuvarlarında yapılan Yoğunluk ve Akma Noktası analizleri ile ISO 13528 standardına göre yapılmaktadır.

Kalite Kontrol Numune

Programlara başvuru esnasında kalite kontrol numune talepleri de alınmaktadır. Kalite kontrol numuneleri rapor yayınlandıktan sonra 1 hafta ya da 10 gün içerisinde katılımcılara gönderilmektedir. Çevrim raporunda verilen tanımlanmış değer ve program standard  sapması bilgilerinin yer aldığı Kalite Kontrol Numune Bilgileri Tablosu’da numunelerle birlikte katılımcılara gönderilmektedir. Katılımcılar kalite kontrol numunelerini kalite kontrol, doğrulama ve geçerli kılma vb çalışmalarda kullanabilmektedir. Talep edilmesi durumunda ilgili çevrime katılım sağlamayan katılımcılara da kalite kontrol numunesi gönderilmektedir.

2. GİZLİLİK

Programa katılan her laboratuvara bir laboratuvar kodu verilir. Bu kodlar her yıl ve aynı yıl içerisinde de katılım sağlanan ürün bazındaki çevrimlere gore değişmektedir. Laboratuvarlar ilgili çevrimle ilgili koduna www.labkar.org.tr sayfasına kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra Çevrimler sekmesinden ulaşabilirler. Bu laboratuvar kodları ile katılımcılar kendilerine ait sonuçların değerlendirmesini yapabilirler. Laboratuvar kodlarının kime ait olduğu programın yürütücüsü olan Petrol Araştırma Merkezi dışında hiçbir kurum tarafından bilinmez. Bu kodların Petrol Araştırma Merkezi içerisinde de yetkili olmayan personel tarafından bilinmesine engel olacak güvenlik tedbirleri alınmıştır.

3. NUMUNELER

Analiz Numuneleri

Katılımcılara gönderilen analiz numunelerinin genel karakteristiğinin ürün ana standardlarında verilen özellikler aralığında olması beklenmektedir. Numunelerin rutinde olduğu gibi analiz edilmesi gerekmektedir. Fuel oil numuneleri birer litrelik 2 adet cam şişe içinde katılımcılara ulaştırılır. Cam şişeler kargoda nakliye esnasında zarar görmemesi için özel kutular içine konur. Taşıma sırasında numunenin hasar görmesi durumunda katılımcılara yedek numune gönderilir. Gerekli olan güvenlik önlemleri ürün ile birlikte gönderilen Ürün Bilgi Formu dokümanlarında belirtilmektedir.

Numunelerin katılımcılara ulaştırılmasında Yurt İçi Kargo Firması’ndan hizmet alınmaktadır.

ODTÜ Petrol Araştırma Merkezi, taşerondan aldığı hizmetlerden LabKar katılımcılarına karşı sorumludur.

Kalite Kontrol

Katılımcılara gönderilmeden önce numunelere homojenlik testleri uygulanır. Böylece her katılımcının eşdeğer numune alması sağlanır.

Analitler

Fuel oil karşılaştırma programında dağıtılan numunelere aşağıdaki analizler uygulanır:

 1. Kükürt Miktarı
 2. Parlama Noktası
 3. Viskozite (100 ºC)
 4. Akma Noktası
 5. Toplam Tortu
 6. Yoğunluk (15 ºC)
 7. Kül
 8. Distilasyonla Su
 9. Bakır Şerit Korozyonu
 10. Kalorimetre Bombası Metodu İle Yanma Isısı Tayini
 11. Viskozite (Akmazlık) (50°C)
 12. Hesaplanmış Karbon Aromatiklik İndisi, CCAI
 13. Element Analizi, Demir (Fe), Kalsiyum(Ca), Fosfor (P), Alüminyum (Al), Nikel(Ni), Sodyum(Na), Silikon (Si), Vanadyum (V), Çinko (Zn)
 14. Dinamik Viskozite
 15. Toplam Asit Sayısı
 16. Hidrojen Sülfür Tayini
 17. Su ve Tortu Tayini
 18. Azot-Hidrojen-Karbon Tayini

Standart Metotlar

Analizlerde ISO, EN, ASTM ve TSE gibi standart metotlar kullanılır. Katılımcı laboratuvar, belirtmek şartıyla bunların dışında da bir standart metot kullanabilir.

     Fuel oil programında kullanılabilecek standart metotlar şu şekildedir.

Kükürt Miktarı TS EN ISO 8754
Parlama Noktası TS EN ISO 2719 / ASTM D 93
Viskozite (100 ºC) TS EN ISO 3104 / ASTM D 445
Akma Noktası TS EN ISO 3016 / ASTM D 97
Toplam Tortu TS 6498 EN ISO 3735 / TS ISO 10307-2 / TS ISO 10307-1/ASTM D473
Yoğunluk (15 ºC) TS EN ISO 12185 / TS 1013 EN ISO 3675 / ASTM D 4052
Kül TS EN ISO 6245 / ASTM D 482
Distilasyonla Su TS EN 1428 / ASTM D95
Bakır Şerit Korozyonu ASTM D 130 / TS 2741 EN ISO 2160
Kalorimetre Bombası Metodu İle Yanma Isısı Tayini TS 1740 / ASTM D240
Viskozite (Akmazlık), 50°C TS EN ISO 3104 
Hesaplanmış Karbon Aromatiklik İndisi, CCAI TS ISO 8217/ ISO8217
Element Analizi, Demir (Fe), Kalsiyum(Ca), Fosfor (P), Alüminyum (Al), Nikel(Ni), Sodyum(Na), Silikon (Si), Vanadyum (V), Çinko (Zn) TS 13352/ IP 501
Dinamik Viskozite ASTM D7042
Toplam Asit Sayısı ASTM D664
Hidrojen Sülfür Tayini ASTM D7621/ IP 570
Su ve Tortu Tayini ASTM D1796
Azot-Hidrojen-Karbon Tayini ASTM D5291

 

4. SONUÇLARIN GİRİLMESİ, RAPORLAMA VE İTİRAZ

Analiz Sonuçlarının Girilmesi

Katılımcı laboratuvarların analiz sonuçlarını girebilmeleri amacıyla LabKar web sitesinde veri giriş sayfası oluşturulmuştur. Katılımcıların belirlenen tarihler içinde sonuçlarını girmeleri gerekmektedir.

Veri giriş sayfası kullanıcı hatasını en aza indirgemek üzere tasarlanmıştır. Sonuç giriş ekranında raporlama hanesi serbest bırakılmış olup, katılımcıların sonuçlarını kullanmış oldukları standard metoda uygun olarak girmeleri beklenmektedir. Katılımcı sonuçlarının istatistiksel değerlendirmeye alınabilmesi için sonuçların onaylandıktan sonra kaydet işleminin yapılması gerekmektedir. Veri girişi tamamlandıktan sonra LabKar Çevrim Sorumlusu tarafından sonuçların gözle yapılan kontrolü sonrasında hatalı olduğu belirlenen sonuçlar için katılımcıya geri dönüş yapılır ve katılımcıdan hatalı olan sonuç için  yeniden giriş yapması istenir.

Katılımcılar, rapor yayınlandıktan sonra 15 gün içerisinde rapor indirme bağlantısının bulunduğu yerdeki “İtiraz Bildir” sekmesini kullanarak değerlendirme sonuçlarına itiraz edebilirler. Bunun dışındaki itiraz, öneri vb konular için labkar@metu.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirler. 

İstatistiksel Değerlendirme ve Raporlama hakkında bilgi almak için tıklayınız.