Anasayfa

Denizcilik Yakıtı

denizcilikyakiti.jpg

 

1. PROGRAM

Programın Amacı

Denizcilik yakıtı programının amacı denizcilik yakıtı numunelerinde analiz yapan akaryakıt laboratuvarlarına denizcilik yakıtı karşılaştırma programı sağlamaktır. Bu program kapsamında katılımcı laboratuvarlara yılda bir defa denizcilik yakıtı numunesi gönderilir ve analiz sonuçlarına göre laboratuvarların performansları değerlendirilir.

Programa Katılım
Programa katılım için katılımcı laboratuvarın program için belirlenen analizlerden en az bir tanesini yapabiliyor olması, LabKar Programı katılım ücretini ödemesi ve LabKar Program Sözleşmesi'ni kabul etmesi gereklidir.

Program Organizasyonu

Program tek çevrimden oluşur.

Zaman Çizelgesi

Numuneler web sayfasında duyurulan tarihlerde katılımcı laboratuvarlara ulaştırılmak üzere kargoya verilir. Numunelerin gönderildiği tarih, veri sistemine analiz sonuçlarının son giriş tarihi ve çevrim sonuç raporunun yayınlandığı tarih katılımcılara e-posta aracılığı ile bildirilir.

İnternet sayfasında çevrimlerle ilgili yayınlanan planlanan tarihlerden 5 iş günü sapma olması durumunda katılımcılara e-posta ile bilgilendirme yapılır ve bilgilendirme metni sayfadaki “Duyurular” kısmında da yayınlanır.

Homojenite ve Stabilite Analizleri

Denizcilik yakıtı numunelerinde homojenite ve stabilite değerlendirmesi, ODTÜ Petrol Araştırma Merkezi Laboratuvarlarında yapılan kompozisyon analizi ile ISO 13528 standardına göre yapılmaktadır.

Kalite Kontrol Numune

Programlara başvuru esnasında kalite kontrol numune talepleri de alınmaktadır. Kalite kontrol numuneleri rapor yayınlandıktan sonra 1 hafta ya da 10 gün içerisinde katılımcılara gönderilmektedir. Çevrim raporunda verilen tanımlanmış değer ve program standard  sapması bilgilerinin yer aldığı Kalite Kontrol Numune Bilgileri Tablosu’da numunelerle birlikte katılımcılara gönderilmektedir. Katılımcılar kalite kontrol numunelerini kalite kontrol, doğrulama ve geçerli kılma vb çalışmalarda kullanabilmektedir. Talep edilmesi durumunda ilgili çevrime katılım sağlamayan katılımcılara da kalite kontrol numunesi gönderilmektedir.

2. GİZLİLİK

Programa katılan her laboratuvara bir laboratuvar kodu verilir. Bu kodlar her yıl ve aynı yıl içerisinde de katılım sağlanan ürün bazındaki çevrimlere gore değişmektedir. Laboratuvarlar ilgili çevrimle ilgili koduna www.labkar.org.tr sayfasına kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra Çevrimler sekmesinden ulaşabilirler. Bu laboratuvar kodları ile katılımcılar kendilerine ait sonuçların değerlendirmesini yapabilirler. Laboratuvar kodlarının kime ait olduğu programın yürütücüsü olan Petrol Araştırma Merkezi dışında hiçbir kurum tarafından bilinmez. Bu kodların Petrol Araştırma Merkezi içerisinde de yetkili olmayan personel tarafından bilinmesine engel olacak güvenlik tedbirleri alınmıştır.

3. NUMUNELER

Analiz Numuneleri

Katılımcılara gönderilen analiz numunelerinin genel karakteristiğinin ürün ana standardlarında verilen özellikler aralığında olması beklenmektedir. Numunelerin rutinde olduğu gibi analiz edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan güvenlik önlemleri ürün ile birlikte gönderilen Ürün Bilgi Formu dokümanlarında belirtilmektedir.

Numuneler birer litrelik 2 adet cam şişe içinde katılımcılara ulaştırılır. Partikül Kirliliği Deneyi’ne katılım katılımcılar için birer litrelik 5 adet cam şişe içinde katılımcılara numune gönderimi yapılır. Cam şişeler kargoda nakliye esnasında zarar görmemesi için özel kutular içine konur. Taşıma sırasında numunenin hasar görmesi durumunda katılımcılara yedek numune gönderilir.

Numunelerin katılımcılara ulaştırılmasında Yurt İçi Kargo Firması’ndan hizmet alınmaktadır.

ODTÜ Petrol Araştırma Merkezi, taşerondan aldığı hizmetlerden LabKar katılımcılarına karşı sorumludur.

Kalite Kontrol
Katılımcılara gönderilmeden önce numunelere homojenlik testleri uygulanır. Böylece her katılımcının eşdeğer numune alması sağlanır.

Analitler
Denizcilik yakıtı karşılaştırma programında dağıtılan numunelere aşağıdaki analizler uygulanır:

 1. Kinematik Viskozite, 40°C
 2. Yoğunluk, 15°C
 3. Setan İndisi
 4. Kükürt
 5. Parlama Noktası
 6. Hidrojen Sülfür
 7. Asit Sayısı
 8. Oksidasyon Kararlılığı
 9. Karbon Kalıntısı (Hacimce %10 Damıtma Kalıntısında) 
 10. Bulutlanma Noktası
 11. Akma Noktası
 12. Görünüş
 13. Su
 14. Kül
 15. Yağlayıcılık, Düzeltilmiş Aşınma Çapı, 60°C
 16. Distilasyon (İKN, %10, %50, %90, %95, SKN, Kalıntı)

Standart Metotlar

Analizlerde ISO, EN, ASTM ve TSE gibi standart metotlar kullanılır. Katılımcı laboratuvar, belirtmek şartıyla bunların dışında da bir standart metot kullanabilir. Denizcilik Yakıtı programında kullanılabilecek standart metotlar şu şekildedir.

1 Kinematik Viskozite, 40°C                             TS EN ISO 3104 /ISO 3104
2 Yoğunluk, 15°C TS EN ISO 12185/ EN ISO 12185
TS 1013 EN ISO 3675/ EN ISO 3675
3 Setan İndisi TS EN ISO 4264 / ISO 4264
4 Kükürt TS EN ISO 8754 / ISO 8754 / TS EN ISO 14596 / ISO 14596
5 Parlama Noktası ISO 2719
6 Hidrojen Sülfür IP 570
7 Asit Sayısı ASTM D664
8 Oksidasyon Kararlılığı ISO 12205
9 Karbon Kalıntısı (Hacimce %10 Damıtma      Kalıntısında) TS EN ISO 10370 / ISO 10370
10 Bulutlanma Noktası TS 2834 EN 23015 / ISO 3015 ASTM D2500
11 Akma Noktası TS EN ISO 3016 / ISO 3016
12 Görünüş -
13 Su ISO 3733
14 Kül TS EN ISO 6245 / ISO 6245
15 Yağlayıcılık, Düzeltilmiş Aşınma Çapı, 60°C TS EN ISO12156-1 / ISO 12156-1
16

Distilasyon(İKN, %10, %50, %90, %95, SKN, Kalıntı)

TS EN ISO 3405 / ASTM D 86

 

4. SONUÇLARIN GİRİLMESİ, RAPORLAMA VE İTİRAZ

Katılımcı laboratuvarların analiz sonuçlarını girebilmeleri amacıyla LabKar web sitesinde veri giriş sayfası oluşturulmuştur. Katılımcıların belirlenen tarihler içinde sonuçlarını girmeleri gerekmektedir.

Veri giriş sayfası kullanıcı hatasını en aza indirgemek üzere tasarlanmıştır. Sonuç giriş ekranında raporlama hanesi serbest bırakılmış olup, katılımcıların sonuçlarını kullanmış oldukları standard metoda uygun olarak girmeleri beklenmektedir. Katılımcı sonuçlarının istatistiksel değerlendirmeye alınabilmesi için sonuçların onaylandıktan sonra kaydet işleminin yapılması gerekmektedir. Veri girişi tamamlandıktan sonra LabKar Çevrim Sorumlusu tarafından sonuçların gözle yapılan kontrolü sonrasında hatalı olduğu belirlenen sonuçlar için katılımcıya geri dönüş yapılır ve katılımcıdan hatalı olan sonuç için  yeniden giriş yapması istenir.

Katılımcılar, rapor yayınlandıktan sonra 15 gün içerisinde rapor indirme bağlantısının bulunduğu yerdeki “İtiraz Bildir” sekmesini kullanarak değerlendirme sonuçlarına itiraz edebilirler. Bunun dışındaki itiraz, öneri vb konular için labkar@metu.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirler.

İstatistiksel Değerlendirme ve Raporlama hakkında bilgi almak için tıklayınız.